Sağlık

Alerjiye İyi Gelen Bitkiler

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Alerji rahatsızlığı cilt üzerinde çeşitli etkiler gösterir ve deride döküntüler, kaşıntılar ve saman nezlesi gibi sonuçlar doğurabilir. Alerjilere iyi gelen bitkilerle bu rahatsızlıktan korunmak mümkün ancak polenlere karşı alerjisi olan kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Alerjiye İyi Gelen Bitkiler

Sinameki Otu:

 Alerji nedeniyle oluşan kaşıntı ve nezle gibi durumlara karşısında sinameki otu başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Haftada 1’den fazla içilmemesi gereken sinameki otu, bağırsak problemlerine de iyi gelmektedir.

Yulaf Ezmesi:

E vitamini, çinko, bakır ve demir içeriği bakımından zengin olan yulaf ezmesi, potasyum, magnezyum ve b vitamini de içerir.Karbonhidrat içeriği sayesinde enerji sağlayan yulaf ezmesi, vücudu güçlendirdiği için alerjik reaksiyonlara karşı etki gösterir.

Soya Fasulyesi:

İçeriğinde kalsiyum, fosfor ve demir barındıran soya fasulyesi, alerjik durumlarda etkili olan vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren soya fasulyesi, vücudunuzu hastalıklara karşı korur.

Soğan:

flavonoidin içeren soğan, alerjik durumlara karşı birebirdir. Histamin alerjik reaksiyonlarda vücut tarafından üretilen bir kimyasal türüdür. Soğan anti histamin özelliği ile alerjinin yarattığı kimyasal yapıyı bloke eder.

Maydanoz:

Bol miktarda C vitamini içeren maydanoz, alerjiyi vücuttan atar ve iyileşme sağlar. Maydanoz, demlenerek suyu içilmek şeklinde ve yemeklerle birlikte kullanılabilir.

alerjiden kurtulma yolları

Isırgan Otu:

Isırgan otu saman nezlesine karşı etkilidir. İlkbaharla birlikte ortaya çıkan bahar nezlesi için etkili bir tedavi yöntemidir. Çiçek tozlarının neden olduğu saman nezlesine karşı şifa olarak kullanılır. Isırgan otu çayını öğün aralarında şeker ilave etmeden tüketebilirsiniz.

Papatya:

Güçlü bir antibiyotik olan papatya, vücut direncinin azaldığı durumlarda ortaya çıkan alerjik reaksiyonları tedavi eder. Vücuttaki direnci artırarak sizi alerjiye karşı korur. Papatya bitkisini kurutulmuş halde sıcak su içinde demleyerek kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı