DiyetSağlık

Bitkisel Yağların Faydaları

Bitkisel Yağların Faydaları

Bitkisel Yağların Faydaları ;  Aktarlardan kolaylıkla elde edebileceğiniz yağlar tam olarak ne işe yarar. Aşağıda hangi bitkisel yağın cilt üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ve ciltte neye iyi geldiğini bulabilirsiniz.

Zencefil Yağı

Romatizma ve kireçlenmeyi önler. Kaslardaki ağrıyı mide bulanmasını nezle ve soğuk algınlığına da çok iyi gelir.

Yasemin Yağı

Afrodizyak etkisi olduğu için cinsel hayatınızı güçlendirme etkisi vardır. Depresyona iyi gelir canlılık ve hareketlilik verir. Adet sancılarını çok iyidir. Deri ve saç bakımında önemli rol oynar. Aynı zamanda selülit gidermede etkili bir yağdır.

Rezene Yağı

Epilepsi hastalarının kullanmaması gereken bir yağdır. Adet sancılarına iyi geldiği gibi içinizin sıkılması durumunda ferahlık verir. İştah kapatır cildi besler yaralara iyi gelir cilt pürüzlerinde etkili bir yağdır.

Vanilya Yağı

Cildi besler nemlendirici özelliği vardır. Strese bire bir kullanılan yağdır. Cinsel istekleri arttırır.

Tarçın Yağı

İştah açar cinsel gücü arttırır. Yüz bölgesinde kullanılmaz.

Sedir Yağı

Balgam söktürmede kullanılır. Sakinleştirip gençleştirme özelliği vardır.

Sandal Ağacı Yağı

Solunum sorunlarına birebirdir. Bronşit hastalığında kullanılır.

Ardıç Yağı

Vücudu temizler arındırır. İdrar söktürmede etkilidir. Ayak ağrılarına iyi gelir. Ödem ve eklem ağrılarında kullanılır.

Bergamot Yağı

İştah arttırıcı özelliği vardır. Özellikle depresyona giren sürekli endişe halinde olan hastalarda harika sonuçlar verir. Moralinizi yükseltir. Bağışıklık sistemini güçlendirme de etkin rol oynar. Egzama hastalarına çok iyi gelir. Yorgunluk ve stresinizi azaltır.

Biberiye Yağı

Zihinsel yorgunluğa baş ağrısına çok iyi gelir. Ağrıyı azaltır. İdrar söktürür kan dolaşımını hızlandırır gaz sorunlarını giderir. Hafıza güçlendirme etkisi vardır. Bir çok hastalığa iyi gelir bunların başında ise; Sinüzit, sarılık, karaciğer yetmezliği ve bronşit.

Defne Yağı

Saçın uzamasında etkili bir yağdır. Saç derisini yumuşatır pullanmayı önler. Vücutta rahatlatıcı özelliği vardır.

Fesleğen Yağı

Depresyon ve halsizlik için kullanılabilir. Bronşit ve migren ağrılarında kullanılır.

Greyfurt Yağı

Olumsuz düşüncelerden kurtulamıyorsanız greyfurt yağı birebirdir. Depresyon kaygı kıskançlık kafa karışıklığı gibi depresif durumlarda kullanılan bu yağ moralinizi yükselterek canlılık katar.

Gül Yağı

Sinek ısırıkları kabarıklar şişlik gibi durumlarda uygulandığında anında gözlemlenen iyileşme sağlar. Gaz sancılarına iyi gelir ve cinsel gücü arttırır. Uyarıcı etkisi vardır. Uykusuzluğa adet öncesi sancılara iyi gelir. Açık yaralarda egzamalarda kullanıldığında olumlu sonuçlar verir.

Hint Defnesi Yağı

Sivilcelerde çatlak tedavisinde ve selülit olan bölgelerde direk uygulanabilir. Sinek ısırıklarına sürülebilir.

Itır Yağı: Selülit önlemede etkilidir. Her cilt sorunlarında kullanılabilir. Rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Sedef hastalıklarında, baş ağrımasında, egzamada ve akne sivilce sorunlarında kullanılır. Şeker hastalarının kesinlikle kullanmaması gerekir.

İngiliz Nanesi Yağı: Hazımsızlık ve mide bulantısına iyi gelir. Ferahlık ve tazelik verir.

Lavanta Yağı: Cilde direk uygulanabilir. Mikrop kırıcıdır. Baş ağrısı, böcek ısırması, yanıkları iyileştirme, sakinleştirme, uykusuzluk, korku, huzursuzluk gibi depresif durumlarda oldukça etkilidir. Vücutta kötü kokuları giderir ferahlık verir. Saçtaki sirkeleri gidericidir. Romatizmaya iyi gelir. Özellikle parfüm yapımında kullanılır.

Limon Yağı: Vücutta bakteri üremesini engeller antiseptiktir. Enerji verir ve kişiyi canlandırır. Depresyondan kaynaklı sorunları engeller. Kanı temizler, böbrek taşlarını düşürür ve kasları kuvvetlendirir. Vücutta bulunan istenmeyen yağların atılmasını sağlar. Şişme ve kaşıntıları önler.

Melisa Yağı: Acıyan yere sürüldüğünde etkilidir. Canlandırıcı etkisi vardır.

Nane Yağı: Düşük tansiyona iyi gelir ve karaciğeri güçlendirir. Kramplara ve şişkinliğe iyi gelir. Baş ağrısı keser. Yorgunluğa iyi gelirvücuda dinçlik verir. Selülit gidermede etkilidir.

Okaliptüs Yağı: Zihin açıklığı ve konsantrasyon sağlar. Kabızlıkta şeker hastalığında öksürükte ve selülit tedavisinde etkilidir.  Deri hastalıklarına ve yaralarına iyi gelir. Bronşit ve astımı önler. Böcek ısırıklıklarında kullanılır.

Papatya yağı: Hem ruhsal hem de fiziksel sorunlara iyi gelir. Kişiyi sakinleştirir depresyon durumlarında yatıştırıcı özelliği vardır. Diş iltihabında ve bademcik sorunlarında kullanılır. Cilt rahatsızlıkları için oldukça etkili bir yağdır.

Portakal Yağı: Yüksek ateşi düşürür. Cilde çok faydalıdır güzelleşmesini sağlar. Cildi sıkılaştırır ve tonik olarak kullanılır. Yara ve yanıklara etkilidir. Kan dolaşımını düzenler ve sinirleri yatıştırır. Ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı