Fix Diyet

Sağlıklı bir şekilde diyet yapmak. Diyet çeşitleri ve zayıflama yöntemleri. Bu alanda konular açıp, diğer üyelere sorular sorabilirsiniz.

Güneş Banyosu
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Güneş Banyosu


admin
Gönderiler: 22
Admin
Topic starter
(@admin)
Üye
Katılım : 12 ay önce

Güneş Banyosu güneş yaşam kaynağımızdır. Onsuz hayat mümkün değildir. Hayvanlar dünyası, bitkiler dünyası hep onunla hayatta kalabiliyorlar. Kışın soğuk yüzü, yazın sıcak yüzü güneş ışınlarının bir sonucudur. Yaz gelince ve güneş gökyüzünde pırıl pırıl parlayınca yaşam sevincimiz bile değişiyor. Sıcaklığının altında vücudumuz yeniden canlılık, farkıl bir güç buluyor. Evet, güneş banyoları harika bir tedavidir. Fakat güneş ışınlarının çok yararlı olduğu kadar zararlı da olduğunu bilmek lazımdır. Bu ışınlar ultravioleden zengin ışınlardır ve dünyamıza ulaştıkları vakitler öldürücü bir güce sahiptirler. Ancak atmosfer tabakası ve ozon gazı bu ışınları filtreederek, zararsız dozlarda dünyamıza ulaşmalarını sağlarlar. Fakat kısa sürelerle bu ışınların altında kalmak zararsız olmasına rağmen, uzun zaman bu ışınlara maruz kalmak insan sağlığında ciddi sorunlara neden olabilir.

 

Bunun için güneş banyolarını bilinçli yapmak şarttır. Yazın ışınların yatık geldiği saat 9-10 sıralarında ve akşam üzeri 17-18 sıralarında doğrudan doğruya güneşe 15 ile 30 dakika yatmak sağlık İçin yeterlidir ve artar bile. Gölgede endirekt gelen ışınlarla da banyo yapmak, yanmak mümkündür. Bu durumda iki saate kadar bir ağaç ve tentenin altında çıplak vücutla kalmak bol bol yeterlidir. Hafif rüzgarlı yerde daha yavaş fakat daha güzel yanılır.

 

Güneş ışınlarının sıcaklığı geçer. Fakat ultraviole ışınlar geçmez. Bu ışınlar beyaz renk elbiselerden vücuda geçerler. Yazın beyaz giysiler Ve başın korunması güneş ışınlarından yararlanmak için yeterlidir. Uzun süre doğrudan doğruya güneş ışınlarının altında kalmak sağlık bakımından büyük zararlar getirir. Akciğerlerin zedelenmesine, derinin kuruyup su kaybına, guddelerin salgı bozukluklanna, beyin bozukluklarına, en önemlisi de deri yanık ve kanserlerine sebep olur. Güneş çarpması ani olan bir olaydır. Akciğer tüberkülozu olan kişilerde hastalığın birden parlamasına uzun süre güneşte kalmanın neden olduğu eskiden beri bilinmektedir. . Özellikle denizde yüzdükten sonra, ıslanan vücudun güneş ışınlarına bırakılması çok zindelik verir. Eklem ve kas ağrılarından, hastalıklarından korur. Vücut direnci artan bu kişilerde kış aylarında sağlıklı kalmak bakımından iyi bir hazırlık olur.

Paylaş:
Başa dön tuşu
iptal etmek müşteri hizmetleri vivense müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri