Fix Diyet

Sağlıklı bir şekilde diyet yapmak. Diyet çeşitleri ve zayıflama yöntemleri. Bu alanda konular açıp, diğer üyelere sorular sorabilirsiniz.

Sigaranın Sağlığa Z...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Sigaranın Sağlığa Zararları


admin
Gönderiler: 22
Admin
Topic starter
(@admin)
Üye
Katılım : 12 ay önce

Sigaranın Sağlığa Zararları: Sigara dünyanın en yaygın alışkanlıklarından biridir. Büyük bir endüstri şeklinde dünyanın en ücra köşelerine kadar girmiştir. Ana maddesi tütün yaprağı olan sigara sağlık bakımından başlı başına bir problemdir. Bir çok hastalıkların öncülüğünde itham edilmiştir. Tütün alışkanlığı geçen asırlarda Amerika Kızılderilileri yolu ile dünyaya yayılmıştır. Tütün içildiği veya çiğnendiği vakit beyini uyaran bir maddedir. Dikkati geçici olarak artırır, hafızayı azaltır. Zamanla alışkanlık yapar ve daha fazla tütün kullanma ihtiyacı doğar.

Bütün bu tesirleri, tütünün içinde bulunan nikotin maddesi vermektedir. Nikotin hem tükürük, hem de akciğerler yolu ile kana karışır ve beyin üzerinde tesir eder. Beyin hücreleri nikotine karşı büyük bir düşkünlük gösterirler. Sigaranın hiçbir keyif verici etkisi yoktur aksine büyük zararları vardır. Erken ihtiyarlamaya, beyin ve vücut damarlarının sertleşmesine sebep olur. Mideyi bozar ve ülser hastalığına zemin hazırlar. Sigaranın en büyük zararlı tesiri akciğer kanserine sebep olmasıdır ve bu rolü tıbben ispatlanmıştır. Ayrıca tansiyon yükselmesine ve kalp hastalıklarına da yardım eder. Bütün bunlara rağmen, her geçen gün dünyada sigara içimi süratle artmaktadır.

Kötü bir alışkanlıkdır, tiryakiler için ekmek ve sudan önemlidir. Sigaranın zararlarından korunmak için en doğru yol alışmamaktır. Alışan insanlar da yavaş yavaş sigara miktarını azaltarak ve iradelerini kullanarak sigarayı terk edebilirler. Sigarayı terk ettiren bir ilaç daha keşfedilmiş değildir.

Paylaş:
Başa dön tuşu
iptal etmek müşteri hizmetleri vivense müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri