Fix Diyet

Sağlıklı bir şekilde diyet yapmak. Diyet çeşitleri ve zayıflama yöntemleri. Bu alanda konular açıp, diğer üyelere sorular sorabilirsiniz.

Spor Yapmanın Fayda...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Spor Yapmanın Faydaları ve Bilinçli Spor Yapmak


admin
Gönderiler: 22
Admin
Topic starter
(@admin)
Üye
Katılım : 12 ay önce

Spor Yapmanın Faydaları ve Bilinçli Spor Yapmak: Sağlık bakımından spor önemli bir konudur. Vücudun gelişmesinde, lüzumsuz ve biriken enerjinin harcanmasında, vücuda bol oksijen girmesinde, iştahın düzenlenmesinde, vücuttan toksinlerin atılmasında ve hastalıklara karşı mukavemette önemli rol oynar. Fakat, gelişi güzel yapılan sporun faydadan çok zararı vardır.

 

Ağır ve profesyonel sporların sağlık bakımından büyük bir faydası yoktur. Bu arada boks, güreş, futbol gibi ağır sporları hatırlamak lazımdır. Bu spor oyunları ancak çok dikkatli ve devamlı doktor kontrolü altında yapıldıkları vakit zararsız olabilirler. Sağlık bakımından en iyi spor şekilleri kültürfizik, tenis, hafif sportif oyunlar ve su sporlarıdır. Sporun memleket çapında faydalarından yararlanmak için ferdi sporlara değer vermek şarttır. Sporla beraber beslenme problemi de beraber izlenmelidir. Kalp, böbrek hastalarının yorucu spor yapmaları çok tehlikeli olabilir. Her insanın bilerek, bünyesine uygun şekilde ve doktorun tedavisine göre spor yapması ve yaptığı sporun dozunu iyi tayin etmesi şarttır. Seçilen spor kolunda zevkin de önemi vardır. Halter ve barfiks gibi ağır spor dallarında çok dikkatli olmak lazımdır.

 

Bu spor şekilleri kalp büyümelerine ve adalelerin aşırı sertleşmesine sebep olurlar ve muayyen bir yaşa kadar yapılabilirler. Kayak ve dağ sporları sağlık için en ideal spor kollandır. Fakat, özel eğitim ve yetişmeğe ihtiyaç gösterir. Sporun diğer ve önemli bir faydası da, gençleri kötü alışkanlık ve yollardan uzak tutmasıdır. Kapalı, pis havalı yerlerden, suistimallerden, uyuşturucu maddelerden, ruhi dengesizliklerden korur. Hayata daha iyi bağlar ve yaşama zevki ile zihni faaliyeti de artırır.

Paylaş:
Başa dön tuşu
iptal etmek müşteri hizmetleri vivense müşteri hizmetleri hepsiburada iletişim papara müşteri hizmetleri