Diyet

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Kural

Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Sağlıklı diyet için ; Diyet yapan bayanlar daha az yiyerek kilo verebileceklerini düşünürler. Bu düşünce bir nevi doğrudur, fakat uygulanması gereken detaylar vardır. Sağlıklı diyet için diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler ; 

1- Sağlıklı diyet için Diyete girildiğinde; çok az ve sık sık yiyerek kilo verilmelidir. Bu kuralın dışına çıkmadan hareket edilir. İnsanlar hiç yemeyerek, ya da günde tek öğün yiyerek zayıflayabileceklerini düşünürler. Kahvaltı yapmayan kişiler akşam yemeğine kadar aç kalırlar. Bu durumda vücut ters tepki gösterir. Aç kalan vücut; uzun zaman sonra besin aldığında daha fazla yeme isteği duyar. Yeme isteğinin fazlalaşmaması için uzun süre aç kalınmamalıdır. Sabah kahvaltısı yapıldıktan sonra 3 saatte bir az az besinler alınarak; mide boş bırakılmamalıdır. Önemli olan sık ve az yemektir.

2- Sık yenilen gıdalar yağsız besinlerden oluşmalıdır. Yağsız besinler vücutta yağ birikimi oluşturmaz. Aynı zamanda spor aktiviteleri de yaparak bu diyeti desteklemelisiniz. Genetik etkenlerde, kilolu bir yapıya sahip olmanızı etkiler. Kilolu bayanların çoğu aileden gelen genler nedeni ile; hızlı bir şekilde kilo alır. Bu durum diyetlerle çok miktarda değişmez. Bir yere kadar kilo verirsiniz fakat daha sonra yavaşlama görülür.
Psikolojik açıdan iyi olmayan insanlarda şişmanlık durumu gözleniyorsa ve diyet yapmaya karar verildiyse; mutlaka rahatlatıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Sakin bir kafa ile; alınan kilolar verilirse kalıcı sonuçlar elde edilir.

3- Diyet yapacağınız zaman, sigarayı bıraktığınız zamana denk gelmişse; bu işinizi biraz daha zorlaştıracaktır. Sigarayı bırakan insanlar devamlı beslenmek isterler. Fakat sakız çiğneyerek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Sigaranın yokluğunu besinle kapatmamalısınız.

4- Diyet yaparken alkollü içecekleri bir kenara bırakmalısınız. Alkol alındığı müddetçe yanında devamlı bir şeyler tüketme ihtiyacı hisseden insanlar için, bu hiç doğru değildir. Kuruyemiş ve çerezler göbekte yağ birikimi yaparlar. Alkol kullanımı durdurulmalı, gerekirse tamamen içilmemelidir. Vücuda da zararlı olduğu için; içilmemesi önerilir.

5-Sağlıklı diyet uygulanmalı Diyete giren kişiler doğru bir karar vermişlerdir. Vücuda yerleşen yağlar; kalp sağlığını çok etkiler. Bazı kilolu insanlar solunum güçlükleri yaşar. Çoğu insanında organlarında yağlanma görülür. Zayıf insanlarda bu hastalıklara rastlanmaz.

6- Kilo verirken; bir hafta 10 kilo gibi bir hedefiniz olmasın. Bu şekilde kilo verirseniz; büyük ihtimalle gözünüzü hastanede açarsınız. Bir haftada en fazla 500 gram verilmelidir. Vücudun ağırlığını aniden düşürürseniz; organlarınız zarar görebilir.

7-Yemek yaparken; tereyağı veya katı yağ kullanmamalısınız. Bu yağlarda çözülmeyen maddeler vardır. Alınan yağlar vücuda girdiği andan itibaren çözülmez. Kilo olarak karşınıza çıkar. Sulu gıdalar ve meyveler yiyerek diyetinizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı