Sağlık

DİYET YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doğru Ve Sağlıklı Beslenme

Diyeti Tarihe Gömün. Her yıl yaz ayları yaklaşırken diyet haberlerini, şu kadar günde bu kadar kilo konuşmalarını tekrarlamaktan bıkmadınız mı hala? Diyeti bırakıp sağlıklı yaşamı seçmenin vakti geldi de geçiyor bile.

Diyet yaparken Doğru ve sağlıklı beslenmek uzun yıllar boyu mücadele edilen fazla ya da eksik kilolardan kurtulmanın tek kesin çözümü. Hızlı diyetlerin, kilo verdiren ya da aldıran formüllerin sonu her zaman aynı. Bir süre azimle sosyal hayattan mahrum kalınarak ulaşılan geçici sonuçlar ve başa dönüş..  Diyetten kurtulmanın tek yolu size ve yaşam biçiminize uygun, sadece bir süreliğine değil hayat boyu uyabileceğiniz bir rota belirlemeniz. Doğru ve sağlıklı beslenme için öncelikle kendi zevkleriniz ve sağlıklı koşullarınız çerçevesinde sıkmayacak bir düzen oturtmanız şart. Buna da sürekli yediğiniz, zarar verdiğinin farkında olmadığınız bazı gıdaları değiştirerek başlayabilirsiniz. Basit değişikliklerin uzun vadede sizde yaratacağı kalıcı değişikliklere inanamayacaksınız.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

BOL SU

Az su içmek kadar fazla su içmek de zararlı, eğer alınan oranda su dışarıya atılmıyor ise üriner sistem zarar görebilir. Mutlaka bir hekim yardımı ile durumu değerlendirerek günlük su tüketim miktarınızı belirleyin. Beslenme insanların yaşamak için gerekli olan besinleri tüketmesi anlamına geliyor. Maalesef günde 2-3 litre aralığında olması gereken su tüketimi ülkemizde oldukça az. Gün içinde su içmeyi unutanlardan olmaya son vermelisiniz. Sabah kalktığınızda ilk iş vücudunuza su vermek olmalı. Günün geri kalanı için ölçülü  bir bardak yada şişe alarak en az 2 litre su tükettiğinizden emin olun.

MEYVE MİKTARINA DİKKAT

Günlük tüketmemiz gereken meyve miktarı kişinin yaş, cinsiyet ve hareket durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Sağlıklı zannederek kilolarca meyve ya da litrelerce meyve suyu tüketmek size en az üç beyaz ( un, şeker, tuz ) kadar zarar verir. Fruktoz yani meyve şekeri de oldukça tehlikelidir. Günlük meyve tüketim miktarınızı azaltmanız, meyvelerinizi gün içinde yiterek akşam saatleri uzak durmanız gerek.

TATLI SENDROMU

Hepimizin en sevdiği şey yemeğin üzerine güzel bir tatlı yemek. Ancak tüm şeker dengelerinizde oynayan ve çabuk acıkmanıza neden olan bu huyu değiştirmeniz gerek. Yanlış yemek tercihleri, atlanılan ara öğünler, az su içmek gibi nedenler yüzünden sıklıkla tatlı tüketme isteği oluşabilir. Tatlı isteğinin azalması için öncelikle ara öğün uygulamak gerekiyor. Tok olur ve kan şekerinizin düşmesini önlerseniz tatlı da istemezsiniz. İçeceklerinize toz tarçın ilave etmeyipte deneyebilirsiniz. Tarçın tatlı isteğinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Pudra şekeri, un içeren besinler, sağlıksız ya da aşırı yağ tüketiminden özellikle kaçınmalısınız.

SPOR YAPAN YOL ALIR

Diyet, az yemek, kalori saymak inanın hepsinin toplamı düzenli yapacağınız sporun size katacaklarının yarısı bile değil. Yemekle ilgili yaşadığınız dengesizlikler ne olursa olsun spor bunların altından kalkacak yegane çözüm. Ülke olarak bu konuda çocuklukta alınması gereken disiplinden hayli yoksunuz kabul, ancak bunu düzeltmek elinizde. Mutlaka sevdiğiniz bir sporu hayatınıza kalıcı bir şekilde yerleştirin. Özellikle günlük yürüyüşler hem kalp ve damar sağlığınız hem de kilo kontrolünüz için ideal. Ancak stres hormonunu azaltıp kişiyi mutlu eden hormonların artmasına yardımcı olan yürüyüş sıklıkla önerilen spor türü. Yani zorla ya da hırsla değil keyifle ve sağlık için yürümek burada anahtar.

diyet nasıl yapılır

ELVEDA KARBONHİDRAT

Yoğun karbonhidrat içeren besinler, gazlı içecekler ve işlenmiş gıdalar uzak durmanız gereken diğer yiyeceklerden. Bu tip gıdaları kendinize haftada bir ödül olarak verebilirsiniz. Örneğin pizzamı istiyorsunuz, bir pizzaya gömüldüğünüz günleri geride bırakın; iki dilim pizza gayet doyurucu. İki büyük dilim kek yerine kendinize ince bir dilim kek keserek hem nefsinizi köreltip gece rüyanızda bu keki görmekten kurtulabilir, hem de 100 kalori gibi basit bir kayıpla durumu geçiştirebilirsiniz. Az yemek ve kendinizi mahrum bırakmamak uzun vadeli doğru bir çözümdür, hafife almayın.

ZEYTİNYAĞLA TANIŞIN

Tereyağının lezzeti müthiş, kızartmalar ayçiçeksiz olmaz.. Ancak maalesef her ikisi de sağlığınız için zararlı. Zaman zaman tüketmenizde bir sakınca yok ama düzenli yemek yapma alışkanlığınızdan bu tip yağları çıkarmalısınız. Zeytinyağı hem sağlıklı, hem besleyici, hem de leziz bir seçenek. Kullanmıyor ya da ön yargı ile bakıyorsanız hemen bu fikirden sıyrılın ve en sevdiğiniz yemekleri bir de zeytinyağı kullanarak pişirin. Sofranıza zeytinyağını getirmek pek çok şeyi değiştirecek göreceksiniz.

diyet nasıl yapılır

SAĞLIKLI ATIŞTIRIN

En önemli konuyu sona sakladık. Atıştırdıklarınız, gün içinde huy ya da hobi haline gelen tüketimleriniz beslenme düzeninizin en önemli unsurları. Gün içinde neler yediğinizi bir kağıda not alarak bu konuda kendi analizinizi yapabilirsiniz. Önünüze çıkan liste siz şaşırtabilir, mutlaka yazın. Neyi çok tüketiyorsunuz? Örneğin atıştırmalık olsun diye bol bol peynir, enerji versin, iş hayatını çekilir kılsın diye çikolata, akşam üstleri cips ve kraker yiyor musunuz? Bunların hepsini sağlıklı atıştırmalıklarla yer değiştirerek vücudunuzda ciddi bir değişim başlatabilirsiniz. Cips yerine doğal fındık, badem, çıtır elma, karamelli, bisküvili, sütlü çikolata barlar yerine kakao oranı yüksek bitter çikolata, kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm tüketerek atıştırmalıklarınızın size sağlık veren ürünler olmasını sağlayabilirsiniz. Tabi burada da kilit miktar. Sağlıklı diye bir paket fındık ya da kuru kayısı yemek de size zarar verir. Mutlaka ölçülü ve sağlıklı tadımlıklarla kişisel dengenizi, sizi hafif, sağlıklı ve mutlu hissettirecek öğünleri oluşturmaya çalışın! En doğru rehberiniz kendi damak zevkiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı