Sağlık

Diyette Soğanın Faydaları

Yedikten sonra kalan kokusu nedeniyle her ne kadar tercih edilmese bile soğan doğal bir yağ yakıcıdır. Bağırsaklarınızı çalıştırma göreviyle soğan, dünyanın en sağlıklı gıdalardan biri olarak kabul edilir. Soğan diyeti sırasında soğan yerseniz ya da suyunu içerseniz siz de bir süre sonra karın bölgenizdeki farkı hissedeceksiniz.

Soğan diyetindeyseniz endişelenmeniz gerekmez. Soğanın cilt ve saç hakkında pek çok yararı olduğunu da söylerler ancak soğan kilo vermede de etkilidir.

Diyette soğanın faydaları kilo verdirmek dışında aynı zamanda kadınlarda kadınsal hastalıklarda da olumlu etki eder. Rahim bölgesinde bulunan kist, tümör gibi sağlıksız durumlarla karşılaşmanızı engeller. Ancak hamileler için aynı durumlar geçerli olmayabilir. Bu sebeple hamilelik riski taşıyan kadınların doktorlarına danışarak soğan suyu içmesi gerekir.

Soğan Suyu Nasıl Hazırlanır?

Soğanın tüm iyi özelliklerini büyük bir bardak taze soğan suyundan doğrudan alabilirsiniz. Bu suyu içmeniz aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olacaktır. İşte kilo kaybı için soğan suyu bir tarifi:

1 adet soğanı soyup dışındaki zarı ayırıyorsunuz. Yıkayıp dörde bölüyorsunuz ve iyice rengi değişip şeffaf olana kadar 10 dakika boyunca su dolu bir tencerede kaynatıyorsunuz. Bu kaynama işleminde eklediğiniz su, içeceğiniz bardaktan 2 adet ölçerek eklediğiniz miktarda olacaktır.

Bu su doğal bir şekilde günde sabah-akşam olarak içtiğinizde kilo vermenizi ve yağ yakmanızı sağlayacaktır. Suyu hazırladıktan sonra tazeliğini geçirmeden tüketmeniz gerekmektedir.

Soğan Çorbası Nasıl Hazırlanır?

Diyetlerde mutlaka çorba verilir. Çorba sindirim sistemini çalıştırır. Sadece katı yiyecekler tüketmek sağlıklı bir insan için bile zararlıdır. Kilo kaybı için soğan çorbası, kilo vermede etkili bir role sahiptir ve kilonuzu çabucak kaybetmek istiyorsanız, en iyi seçeneklerden biridir.

Soğan çorbasını hazırlamak için; 4 ya da 5 adet taze büyük soğan alıyorsunuz. Ek olarak 4 adet domates, 1 adet orta boy lahana bulunduruyorsunuz. Çorbanın içerisine ekleyeceğiniz 3 adet yeşil biber de olmalı fakat bu biberleri eğer acı tüketmek sizin için sorun olmayacaksa o şekilde seçmeniz daha faydalı olacaktır. Acı biberin de kilo vermede ciddi bir etkisi vardır.

Tüm malzemeleri yıkayıp küçük parçalar halinde dilimliyorsunuz. Bütün sebzeleri bir tencerede kaynayana kadar pişirmeniz gerekmektedir. Ağız tadınıza göre içerisine tuz ve karabiber de ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı