Sağlık

Dopamin Nedir? Dopamin İçeren Yiyecekler

Dopamin Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Dopamin nedir ? Dopamin vücutta kendiliğinden oluşan kimyasal bir işlevdir. Dopamin kişinin eğlendiği zamanlarda, yemek yediği zamanlarda ve spor saatlerinde daha çok vücutta salgılanıyor. Dopamin az olduğunda ise uykusuzluk, sinirlilik, az uyuma ve dolap önünde yeme isteği artıyor. Peki dopamin içeren yiyecekler neler? Aşağıdaki tarifi verilen yiyecekler ya dopamin içerir yada dopamin üretimini artırır.

Dopamin İçeren Yiyecekler

Çilek: Çilek dopamin üretimini arttırıyor. Çilek tüketen kişilerde beynin daha aktif olduğu, daha hızlı düşünebildiği ve daha dikkatli olduğu araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Aynı zamanda çilek beynin yaşlanmasını da geciktiriyor.

dopamin arttırmak

Selenyum: Çok az tüketildiğinde bile beyin gelişimi açısından katkısı çok büyüktür. Eğer selenyum alımı azaltırsa sinirlerde kesilmeler meydana gelebilir. Çünkü sinir iletkenlerinde etkili olan dopamin, serotonin ve adrenalin beyin için gerekli olgulardır. Eğer sinir iletkenlerinde bir kesinti durumu meydana gelirse ruh halinizde değişim başlayabilir.

Yeterli derecede selenyum alan bireylerin almayanlara göre daha üretken, daha neşeli, enerjik, hareketli ve iyi oldukları araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Selenyum içeren gıdalar ise; et, yer fıstığı, balık, sarımsak ve tahıldır.

Sarımsak: Sarımsağın selenyum oranı çok fazladır. Sarımsak tüketildiğinde enerji verir kendinizi iyi hissettirir ve endişeli bir ruh haliniz varsa azaltır. Dopamin içeren yiyecekler bakımından sarımsak oldukça etkilidir.

Balık: Balık herkesin bildiği gibi beyin açısından son derece sağlıklı bir deniz ürünüdür. Beyin hücrelerini çalıştıran balık serotonini de yükseltip kendimizi formda hissetmemizi sağlar. Araştırmalara göre bol balık tüketenlerin depresyona girme olasılığının neredeyse hiç olmadığı söyleniyor.

Çikolata Sakinleştiriyor

Çikolata beyni hastalıklara karşı koruyan ve yaşlanmasını yavaşlatan giderici oksitler de içeriyor. Çikolata yendiği anda kişiyi mutlu edebilme özelliğine sahip. Bu açıdan çikolata yiyenler ruh halleri rahatça normale dönüyor.

Kafein Enerji Veriyor

Az kafein alımları zihni açar enerji verir ve üretici bir hale gelmenizi sağlar. Ama fazla alımlarda kafein tam tersi etki sağlamaktadır. Sinir ve alışkanlık yapar.

Beyin Yavaşlaması Kan Şekerine Bağlıdır

Beynimiz kandaki şeker konusunda oldukça iştahlıdır. Kanımızdaki bulunan şeker oranı iyi ise sinir hücreleri iyi çalışır. Sinir hücreleri glikoz olmadan bir işe yaramaz. Öğrenme yetisi azalır, konsantrasyon azalır ve hafıza geriler. Glikoz yeterli derecede vücudumuzda bulunuyorsa neşeli ve sakin yapıda oluruz. Kan şekerinin çok fazla yüksek olması da beyine zararlıdır hafızayı ters yönde etkiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı