Kaç Kalori

Haşlanmış Tavuk Kaç Kaloridir?

Zayıflamak için diyet yapan kişiler, genellikle diyet listelerinde haşlanmış tavuğa yer verirler. Haşlanmış tavuğun, zayıflama diyet listelerinde yer alması ise akıllara, haşlanmış tavuğun kalori cetvelindeki değerinin az olduğunu gösterir. Peki gerçekten öyle midir? Haşlanmış tavukta kaç kalori olduğu hakkında bir fikriniz var mı?

Haşlanmış Tavuğun Kalorisi: Haşlanmış Tavuk Eti Ve Kalori Cetveli

Gerek tavuk eti; gerekse de diğer et türlerinin, haşlanırken bir köpük oluşturduğunu görürüz. Et türleri haşlanırken görülen köpük, et ürünlerinde ve tavuktaki mevcut yağların bir kısmının çözünmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani şunu söyleyebiliriz: Tavuk ve et ürünlerinin içinde bulunan yağların bir kısmı, haşlama işlemi sırasında çözünür; ve et ürünündeki yağ oranının azaldığı bilinir.
Haşlanmış tavuğun kaybedeceği yağ oranı, tavuk eti haşlanırken kullanılan suyun miktarı ile doğru orantılıdır. Tavuk haşlanırken kullanılan su miktarı az ise çözünen yağ miktarı da az olacaktır; tavuk haşlanırken kullanılan haşlama suyunun miktarı çok ise, tavuk daha çok yağ kaybedecektir.
Tavuk etinin içeriğinde bulunan yağ oranı da diğer et türleri ile aynıdır. Tavuk etinde de diğer etler kadar doymuş yağ bulunmaktadır. Ve bir gram yağın değeri ise 9 kaloridir. Tavuk eti haşlanırken yağı azalmaktadır. Bu durum ise, tavuk eti yendiğinde yenilecek olan yağ miktarının az olması dolayısıyla kalorisinin de az olacağı anlamına gelmektedir.
Kalori cetvelinde, haşlanmış tavuk etinin nerede yer aldığına bakacak olursak: haşlanmış tavuk göğsünde 140 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Derisi ile birlikte haşlanmış tavuk göğsünün kalorisi ise 150′dir. Haşlanmış tavuk butunun kalori cetvelindeki yeri 150 kalori ile ifade edilmektedir. Haşlanmış tavuk etini derisi ile tüketmeyi tercih ederseniz, normal koşullarda alacağınız kalorinin iki katı daha fazla kalori alırsınız. Bundan dolayıdır ki, zayıflama diyeti uygulayan kişilerin, haşlanmış tavuk eti yiyeceklerse, derisinden arındırılmış tavuk eti yemeleri önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı