Sağlık

İngiliz Karbonatı Nedir, Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir,

İngiliz karbonatı kullanımı faydaları

İngiliz karbonatı denilen ürün, bireylerin hayatında hem beslenme şeklinin düzene koyularak kilo verme sürecinde kullanılmakta hem de ev temizliği konularında oldukça etkili bir ürün olarak göze çarpmaktadır. Doğal bir ürün olarak piyasaya çıkartılan İngiliz karbonatı; evlerde hem sizin hem de birlikte yaşadığınız bireyler varsa onların sağlığı için, aynı zamanda da evinizde oluşturmaya çalıştığınız hijyen ortamını yaratmak için çok elverişli bir ürün olarak piyasada yer almaktadır.

İngiliz Karbonatı Kullanımı

İngiliz karbonatı fiyatı açısından da uygun olduğu için çok kolay elde edilebilir bir ürün olmakta ve çoğu eczanede raflarda kendini yer edinebilen bir ürün niteliğine sahip olmaktadır. Bu kadar ucuz olması ve kolay elde edilir olması, kulaktan dolma bilgilerle kullanılabileceği anlamına da gelmemektedir. Bu yüzden İngiliz karbonatı kullanımı için mutlaka kullanmadan mnce bir uzman görüşüne danışılarak kendi metabolik dengeniz açısından kullanıp kullanamayacağınızı, evinizde de aynı şekilde rahatça uygulayıp uygulayamayacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. Konu hakkında hiç bir araştırma yapılmadan İngiliz karbonatı kullananların konuyla ilgili bir takım problemlerle karşılaştıkları gözlemlenmiştir.

Konu hakkında uzmanlar düşünce birliğine varamasalar da, bazı görüşlere göre İngiliz karbonatı kullanmak vücudumuza giren yiyeceklerin alkali yiyecek değerlerine dönüşmesine ve böylelikle de zayıflama konularında bireye yardımcı olduğunu söylemektedirler. Yalnız bu işlemi yaparken de vücudun mevcut değerlerinin dengesini bozduğu söylendiğinden İngiliz karbonatı kullanarak zayıflama işleminin mutlaka öncelikle bir uzman doktor onayı alınarak yapılması gerekmektedir.

İngiliz karbonatının halk arasında bilinen adı “karbonat” ya da “İngiliz sodası”dır. Bu ürünün faydaları arasında ilk sırada iddia edilen zayıflamaya olan etkisi gelse de, bunun dışında vücut yapısında bir kaç drujma daha pozitif etki yarattığı söylenmektedir. Örneğin; karbonatlı su kullanılarak dişlerin beyazlatılabilmesinin sağlanabildiği söylenmektedir.

Bunu yapabilmek için bir miktar tuzla karbonatı karıştırarak dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Bu işlem, diş yapılarının ara bölgelerine yerleşen ve çürük yaratan bakterileri ortadan kaldırmayı sağlamaktadır. Bu karışımla dişlerinizi sıkıca fırçaladıktan sonra sabaha kadar ağzınızda bu karışımın kalmasını sağlayın. Böylelikle hem dişlerdeki hem de dildeki bakteriler yok edilebilecek hem de ağız kokusunun önüne geçilebilecektir.

ingiliz karbonatı

İngiliz Karbonatı Nelere İyi Gelir?

Karbonat içeriğinin bünyeye girdiğinde midede yer alan sorunları ve bağırsaklarda yer alan sorunları yok edebildiği söylenmektedir. Midede bir ekşime söz konusu olduğunda karbonat kullanılırsa bu ekşimenin kısa sürede ortadan kalktığı iddia edilir.

Bunun dışında karbonatın vücutta iyi geldiği durumlar ciltte oluşan lekelere müdahale edebilmesidir. Özellikle ciltte kolay kararma oluşan dudak üstü bölgesi, koltuk altı bölgesi gibi bölgelere uygulama yapıldığında bu karartıların yok olduğu ve lekelerin de görüntüsünün hafiflediği belirtilmektedir.

Ayaklarda oluşan koku durumuna ya da koltuk altında oluşan rahatsız edici koku durumuna müdahale edebilen ürünlerden biri de karbonattır. Bu bölgelere ılık suyla birlikte yapılan karbonat uygulamalarında kokudan kısa bir sürede kurtulunduğu görülmüştür.

İngiliz karbonatının vücut için etkili olduğu alanlar bunlar olmakla birlikte bir de gündelik hayatta kullanılacağı pratik alanlar bulunmaktadır. Hayatı kolaylaştıracak kısa tarifler şeklinde pek çok pratik bilgi sayfasında adına rastlayabileceğimiz karbonatın evlerimizdeki kullanım alanları ise şu şekildedir;

Buzdolabınızda bir türlü yok edemediğiniz kötü kokular varsa, dolabınıza ağzı açık bir şekilde bir kabın içerisinde karbonat koymanız yeterlidir. Bu malzemeyi beş günde bir karıştırmanız yeterlidir. Kokunun gittiğini hissettiğiniz andan itibaren de karbonatı dolaptan çıkartabilirsiniz. Bunun dışında karbonatın dolapta durduğu süreçlerde kokuyu almasının yanında hem sebzeleri hem de meyveleri daha uzun süre taze tuttuğu söylenmektedir.

İngiliz Karbonatı Zararlı Mı ?

Evinizdeki halılarda zamanla oluşan ağır kokunun giderilmesine yardımcı olan malzemelerden biri karbonattır. Bu kokudan kurtulmak adına halının tamamına iki avuç miktarındaki karbonatı dikkatli bir şekilde serpmek ve iki saat boyunca halıyı karbonatlı şekilde bırakmak gereklidir. Daha sonra elektrik süpürgesiyle çok titiz bir şekilde süpürmeniz dahilinde halıdaki kötü kokunun yok olduğu görülmektedir.İngiliz

Karbonatın belki de evlerde en çok kullanıldığı alan lavabo açma işlemidir. Bir su bardağı miktarındaki karbonat ilk olarak lavaboya döküldükten sonra, ardından iki litre miktarındaki kaynar su üzerine ilave edilmeli ve bir de bir bardak sirke de lavaboya dökülmelidir. Bir süre bekledikten sonra lavabonun açıldığını görmeniz mümkündür.

Mutfakta yemek işlemleriyle uğraşırken bazen işlerin ters gitmesi, tavaların ya da tencerelerin dibinin tutması mümkün olmaktadır. İşte bu tip durumlarda dibi tutan malzemenizin üzerine kaynar suyla birlikte karbonat dökmeniz ve akşamdan sabaha bekletmeniz yeterli olacaktır. Sabaha bu pisliklerin çok kolay temizlendiğini ve kolaylıkla bu sorundan kurtulduğunuz görmeniz mümkün olmaktadır.

Evinizdeki mutfak yapınızda hem fayanslarınız hem de mermerleriniz zaman içerisinde kararabilir ya da rengi solabilir. Bu yapıların hem temiz hem de kendi renginde kalabilmesi için limon aromalı karbonat alıp tezgahlarınızı bu malzemeyle ovmanız gerekmektedir. Bu şekilde hem ucuz hem de doğal bir temizlik işlemi gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.

ingiliz karbonatı

İngiliz Karbonatlı suyun zararları

İngiliz sodası nasıl kullanılır sorusunun cevabı en yaygın olarak suyun içerisine katılıp içilmesi şeklinde olmaktadır. Karbonat içilir mi konusu gündeme geldiğinde halk arasında en yaygın inanış karbonatın suyun içerisine katılıp içilmesiyle kilo vermesine olan yaygın inanıştır. Ancak bilim dünyası tarafından bu konu üzerinde daha herhangi doğrulayıcı bir tespit bulunamamıştır. Hatta bilim dünyasındaki çoğu uzman, bu maddenin mideyle sıklıkla temas haline girmesiyle birlikte midenin ciddi zararlar alacağını söylemişlerdir.

Bahsedilen bu etki zamanda midede mide ülseri oluşumuna kadar gidebilecek bir etki yaratmaktadır. Bunun yanında sindirim sistemimizde de pek çok zararın oluşmasını sağlayan karbonat ürününün bu yüzden tüketimine ciddi şekilde dikkat edilmesi gerekmektedir.

En önemli problem, karbonatın kilo verdirdiği inancı dolayısıyla zayıflamaya çalışırken hem aç kalıp hem de gün içerisinde sıklıkla bu üründen tüketilmesi durumudur. Bir bireyin asla ama asla zayıflama konusunda uzman olan bir doktora danışmadan bu işlemlere kalkışmaması gerekmektedir. Zayıflamaya çalışırken vücudun mevcut sağlık yapısı da bozulabilmektedir. Unutulmaması gereken durum, kişilerin kendi yararlarına olarak yaptıklarını zannettikleri tamamen zararlarına dönebilecek durumlara dönüşebilmektedir.

Vücutta bulunan fazla kilo problemi, halledilmeye çalışıldığı dönemlerde beslenme durumu tamamen alkali beslenme üzerine kurulmaktadır. Karbonatlı su içildiğinde ise vücuda alınan tüm gıdaların alkali içeriğe dönüşeceğine yönelik bir inanış bulunmaktadır. Ancak bu tip durumlarda sadece karbonatlı su kullanımına güvenerek dengesiz ve eksik beslenmek son derece sağlıksız bir şekilde kilo vermeye belki de vücutta başka problemlerin baş göstermesine sebep olmaktadır.

Karbonatlı suyun tam olarak bu amaçlarla içilmesi, metabolizmaya hem yüksek oranda sodyum depolamakta hem de ihtiyaç duyulandan fazla su miktarının bünyede kalmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da kişide kalp yetmezliğine varacak noktalarda etkiler görülebilmektedir.

Ayrıca bu fazlaca sodyum midedeyken mevcut yaraların iyileşme durumunu egale etmekte ve yeni yaraların oluşmasına da ortam hazırlamaktadır. Böylelikle bağlantılı olarak sindirim sistemimizde de bir takım problemler ortaya çıkabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı