Kaç KaloriSağlık

Izgara Et ve Köfte Kalori Miktarları

Bir çok kişi için vazgeçilmez olan mangal hakkında her gün haberlerde gazetelerde dergilerde mangalın zararlarını anlatan onlarca konu görebilirsiniz.
Kuzu şiş, köfte, et, kanat, sebzeler pişirip mangal yapmak millet olarak milli sporumuzdur desem yalan olmaz. Hele söz konusu mangalı yakmaksa yurdum erkekleri rakip tanımazlar. Hemen mangalın başına geçip yelpazeyi hamaratça sallamak konusunda üstlerine yoktur 🙂

Tabi bu durumda bayanlara oturup mangalın keyfini sürmek düşmüyor yine.


Salata hazırla sebzeleri soy, etleri ızgaraya ser filan derken yine oturmak yok. 

Mangalın en faydalı yönü de bu aslında. Aile içi dayanışma konusunda eşsiz bir fırsat. Çocuklar ya da arkadaşlarınızla temiz havada zaman geçirmek açısından bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Hızla betonlaşan ülkemizde mangal yapacak bir yer bulamayan insanlar artık evlerinin balkonlarında yapmak zorunda kalıyorlar. 

Mangal yapmanın sağlık açısından faydalarından bahsetmek gerekirse; bir çok sağlık uzmanı etin hızlı bir şekilde pişirilmesine zararlı demekte, bu nedenle besinlerin direkt ateşle karşı karşıya getirmekten kaçınılması gerektiği söyleniyor. Haşlama daha faydalı bulunuyor fakat bir ömür kim sadece haşlama yiyebilir ki?

Mangalı daha az zararlı hale getirmek için kömürün iyice yanmış olması önemli. Hatta köz haline getirdikten sonra etler pişirilmeye başlanırsa daha iyi olacaktır. 

Etleri iyice bekletmek etin kendisini salmasını beklemekte daha faydalı olacaktır. Eğer taze eti direkt mangala atarsanız et sertleşir ve kendini çeker. Bu da ağzınızda dağılmayan ve dişlerinizle parçalanmayan bir et yemeye çalışmanız anlamına gelebilir. 

Kömürü yakarken kömüre çok fazla yaklaşmamak da gerekiyor. Yanan kömür parçalanıp etrafa dağılabilir ve gözlerinize ya da kıyafetlerinize zarar verebilir. 

Ateş çok hızlı yanıyorsa ateşe biraz tuz ya da toprak atarak ateşin daha sakin yanmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür durumlarda eti sık sık çevirerek etin daha yavaş ve yanmadan pişmesini de sağlayabilirsiniz.

Mangala gitmenizi öneriyoruz. Çok sık olmamakla birlikte mangala gitmek iyidir. Sağlık açısından pek olmasa da ailenizle güzel bir zaman geçirmek açısından mangal oldukça faydalı bir besin.

Aile bağlarının kopma noktasına geldiği günümüzde bu tür etkinlikler sizi birbirinize bağlayabilir.

Ayrıca bir kilo ızgara et, köfte yaklaşık 2 bin kaloridir. Yani bir porsiyon yeseniz yaklaşık 400 kalori eder ki bu da çok aşırı bir miktar değil ve telafi edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı