Sağlık

KARIN ŞİŞLİĞİ NEDEN OLUR? NASIL GİDERİLİR?

Karın Şişliği Çözümü

Karın şişliği: Karın bölgesinde oluşan şişkinlik hem görsellik açısından hem de kişiye ağrılı bir dönem yaşattığından sıkıntılı bir süreçtir. Cilt.net olarak karın şişliğini nasıl iner? ve karın şişliğinin nedenlerini siler için yazdık.

Karındaki Şişliğinin Nedenleri Neler?

  1. Sakız çiğnerken, pipetle bir şeyler içerken, her yutkunup hava almamızda, stresli olduğumuz zamanlarda ve hızlı şekilde yemekleri yediğimizde vücudumuzda gaz sorunu oluşabilir.
  2. Çiğ yenilen sebzeler, baklagillerin tüketilmesi ve tahıl tüketimi gaz oluşumuna neden olur. Gaz sorunu bu gibi yiyecekleri yedikten sonra oluşuyorsa daha az tüketin ve tüketirken daha dikkatli olun.
  3. Bağırsak hareketlerinin artması için ekstra olarak yenilen lifli gıdalar bazı durumlarda gaz oluşmasına neden olmaktadır.
  4. Gaz sorunu sık sık yaşayan ve şişlik sorunu sürekli hisseden bir iseniz bira tüketimini en aza mümkünse sıfıra indirmelisiniz.

Karın Şişliği Hangi Durumlarda Artar

Gaz çıkararak giderebileceğiniz bu sorun kimi zaman stres sonrası, hazmı zorlaştıran yiyeceklerin tüketilmesi, ruh halinin endişe içermesi ve sindirim sisteminin iyi çalışmaması şişlik oluşumunu tetiklemektedir.

Karın Şişliği Nasıl İner?

  1. Şeker yerine tercih edilen yapay tatlandırıcılar daha fazla gaz oluşmasına neden olur
  2. Sigara kullanımından vazgeçin. Çünkü her sigara dumanı çekildiğinde hava yutmak kaçınılmazdır.
  3. Süt, brokoli, armut, kuşkonmaz, soğan, karnabahar, bira ve brokoli gibi gıdalar sizde şişkinlik yapabilir. Bu besinleri ara ara bırakarak vücudunuzdaki etkilerini gözlem altına alabilirsiniz.
  4. Gün içinde uzmanların her zaman tavsiye ettiği gibi az ve sık yemeye özen gösterin. Aynı zamanda lokmalarınız minimum seviyesinde olmalı.
  5. Gaz sorununda uzmanlar diş bakımına ayrı bir önem verilmesini istiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı