Sağlık

Mangonun Mucizevi 15 Faydası

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mangonun Faydaları: Yeni yeni değeri anlaşılan mango meyvesi meyvelerin kralı olarak lanse ediliyor. Oldukça faydası bulunan mango güzel kokusu ve tadı sayesinde de en beğenilen tropik meyveler arasında.

 1. Kanserle Savaşır: Mango meyvesinin içinde bulunan antioksidanlar vücudu prostat, meme ve kolon kanserine ayrıca lösemiye karşı korumaktadır.
 2. Kolesterolü Kontrol Eder: Mangoda bulunan lif, pektin ve C vitamini kolesterolün düşmesinde etkilidir. Potasyum açısından zengin olan mango kalp ritmini ve kan basıncını kontrol eder.
 3. Cildi Temizler: Yüze uygulandığında tazelik veren ve gözeneklerin açılmasını sağlayan mango her cilt tipine sürülebilir. İnce ince dilimlenen 15 dakika süresince ciltte bekletilip yıkanmalıdır. Açılan gözenekler sayesinde sivilcelerde gözle görülür şekilde azalacaktır.
 4. Kilo Verdirir: Mangonun vitamin ve besin değerleri tüketildiğinde tokluk hissi sağlar. Sindirim sistemini kuvvetlendiren mango kalori yakılmasını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Özellikle diyet yapanların mangodan günde 1 tane yemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 5. Afrodizyak Etkisi Verir: Aşk meyvesi olarak da bilinen mangonun afrodizyak etkisi bulunur. İçeriğinde bulunan E vitamini afrodizyak etkisinin artmasına olanak sağlar.
 6. Sindirime Yardımcı Olur: Proteinlerin parçalanmasında etkili olan mango meyvesi lifli yapısı sayesinde sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Prebiyotik besin lifi yönünden zengin olan mango vitamin ve mineral açısından da zengindir.
 7. Göz Sağlığında Etkilidir: A vitamini açısından zengin olan mango göz kuruluğu ve gece körlüğü yaşayanlar için faydalıdır.
 8. Bağışıklığı Güçlendirir: İçinde 25 farklı karotenoidin bulunan mango meyvesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 9. Vücudu Temizler: Mangoyu hafif pişirip lapa halde iken içine süt ve bal ilave edin. Elde edilen karışımla cildinizi ovalayın.
 10. Demir İçerir: Demir açısından zengin olan mango meyvesi kansızlık problemi yaşayanlar için doğal bir ilaçtır. Hamilelikte ve menapoz döneminde demir eksikliği yaşayan bayanlar rahatlıkla tüketebilirler.
 11. Böbrek Taşlarını Azaltır: Çin tıbbında mango meyvesini böbreklerinde taş sorunu yaşayan kişilere önerirler. Hem tatlı hem de ekşimsi bir meyve olan mango böbrek taşlarının oluşmasını azaltıyormuş.
 12. Aperatif: Ara öğünlerinize mangoyu ekleyerek hem sağlıksız atıştırmalıklardan kurtulursunuz hem de mangonun zayıflama etkisi ile kilolardan.
 13. Mideyi Kuvvetlendirir: Akşamdan 15 tane mango yaprağını sıcak suya bırakarak sabaha kadar demleyin. Sabah kalktığınızda aç karnına 1 bardak bu sudan için. her sabah uyguladığınızda mide kuvvetlenecektir.
 14. Kemik Sağlığını Korur: K vitamini yönünden zengin olan mango meyvesi kemik sağlığının korunmasında da büyük destek verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı