Sağlık

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir

Mide ağrıları bir çok farklı sebepten dolayı meydana gelebilir. Vücudun doğal bir tepkisi olan bu ağrılar üşütme, gıda zehirlenmesi ve aşırı yeme gibi durumlar sonrasında ortaya çıkabilir. Tüketeceğiniz bitkiler ve meyvelerle mide ağrılarını hafifletebilirsiniz. Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler ağrılarınızı geçirmiyorsa altında yatan sebebi belirlemek üzere doktora başvurmanız gerekmektedir.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Tarçın tüketmek mide yanmalarını ve kusma hissini azaltabilir.
  • Mide ağrısı ile birlikte ishal sorunu yaşayanlar bol bol su tüketerek bu durumu atlatabilir.
  • Kuru veya taze nane tüketmek mide ağrılarınızı hafifletir.
  • Düzenli bir uyku ve dengeli beslenme ile mide ağrılarından kurtulabilirsiniz.
mide ağrısı

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

  • Mide ağrılarını geçiren hafif gıdalar tüketerek ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Derisiz haşlanmış tavuk, tost, ekmek, pilav, muz ve haşlanmış patates tüketebileceğiniz hafif gıdalar arasındadır. Bu gıdalar sindirim sisteminizi zorlamayacak ve mide asidini dengeleyerek ağrıların azalmasını sağlayacaktır.
  • Çoğu zaman mide ağrılarına ishalde eşlik etmektedir. Bu tür durumlarda vücudunuzun kaybettiği sıvıları geri kazanması için gün içinde bol bol su tüketmelisiniz.
  • Kabızlık sebebiyle meydana gelen mide ağrılarında sindirim sistemine yardımcı lifli gıdalar tüketerek bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Esmer pirinç, buğday kepeği, rafine tahıllar, kuru erik, kuru kayısı ve kuru incir lif bakımından zengindir.
  • Hazımsızlık nedeniyle meydana gelen mide ağrılarını dindirmek için günde 3 öğün yerine küçük porsiyonlarla 5 öğün yemeniz tavsiye edilir. Yağsız yemekleri tercih etmeniz, konserve gıdalardan uzak durmanız gerekir.
  • Kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin olan yoğurt ve kefir sindirim sisteminizi düzene koyacaktır.
  • Lif ve omega-3 yağ asidi içeren keten tohumu kabızlık nedeniyle oluşan mide ağrıları ve şişliklere iyi gelecektir. Yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

Mide ağrılarını hafifletmek için yediğiniz besinleri iyice çiğnemeniz gerekmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz doğal yöntemlere rağmen mide ağrılarınız geçmediyse vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurup doktora muayene olmalısınız. Mide ağrıları hastalık habercisi olabilir bu yüzden geçmeyen ağrılar karşısında muhakkak doktora başvurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı