Sağlık

Prostat iltihabı (Prostatit) nedir? Prostat iltihabı çeşitleri

Prostat iltihabı,erkeklerde idrar yollarında ve prostat bezinde bakterilerin artarak enfeksiyon oluşturması sonucunda vücudun buna verdiği karşılıktır.Bayanlarda idrar yolu enfeksiyonu denilen rahatsızlık erkeklerde ise prostat iltihabıdır.Bu tip iltihaplanmalara prostatit denilmektedir.İdrar yolunda çeşitli nedenlerden dolayı oluşmuş olan iltihabın ilerlemesiyle ve prostat bezine yapışmasıyla oluşur.Toplumda cinsel yollarla bulaştığı düşünülse de bu yanlış bir bilinen bir durumdur.Prostat iltihabı cinsel yollarla bulaşmaz hatta bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.Her yaşta erkekte görülebilen ve muhakkak tedavi edilmesi gereken ve ilerlememesi gereken bir rahatsızlıktır.

Erkeklerde bu hastalık ruhsal olarakda insanı kötü etkiler ve sinirsel olarak yıpranmalara sebebiyet verebilir.Prostat iltihabının nedenleri arasında sadece idrar yollarında ki enfeksiyon yoktur. Bunun dışında makatta oluşan yaralar,kalın bağırsaklarda oluşan iltihaplanmalar ve hatta bademcik iltihabı bile kan dolaşımı yardımıyla prostat bezine kadar ulaşır.

Prostat iltihabının çeşitleri,Akut prostit ve kronik prostit olarak ikiye ayrılmaktadır.

Akut prostitte belirtiler; aniden oluşur ve idrar yaparken yanma ,şiddetli ağrı,idrarı tam yapamama,hastada ateş ve titreme gibi belirtilerle kendini gösterir.

Kronik prostitte belirtiler;akuta göre daha az ağrı,idrar yaparken yanma,zorlanma ve idrar yapamama,makatta ve tesislerde hafif ağrı ,cinsel isteksizlik ve boşalma esnasında ağrı gibi belirtiler ile kendini gösterir.Bu hasta şikayetleri ile hemen doktora başvurmalı ve bu durumun önemli olduğunu unutmamalıdır.Kronik prostit tedavisinde antibiyotik tedavisi önerilir. Akut prostit tedavisinde ise antibiyotik uygulaması yoğunlaştırılır ve kontrol altında tutulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı