DiyetDiyet TarifleriKaç Kalori

Sütlaç Kaç Kalori

Sütlaç Kaç Kalori?

Esas kaloriyi şekerden alan sütlaç; pirinç unu süt ve pirinçten yapılır. 6 kişiye göre hazırladığınız sütlaca giren şeker miktarı 1400 kaloridir. Buda ortalama olarak 2,5 bardak şekere tekabül eder. Pirin ve pirinç unu da eklenen sütlaçın 1 kasesinde 380 kalori bulunur.

Sütlaç hazırlarken daha az kalori almak için şekeri azaltarak 1 kasede aldığınız kalori miktarını 250’ye düşürebilirsiniz. Tabiî ki tadında biraz değişiklik olacak.

Sütlacın Kalori Miktarları

Herkesin yemek yapışı farklı olduğu gibi sütlacı da herkes farklı yapabilir. Ama içine giren malzemelerde değişiklik pek olmaz sadece ölçüleri farklıdır. Birçok sitede veya yemek kitaplarında ki oranlarla size vereceğimiz sütlaç tarifini yapabilir kalori miktarlarını verilen ölçülerde azaltabilirsiniz.

6 Kişilik Sütlaç Tarifi Ve Kalorileri

  • Süt ( 1 litre yağlı ) 600 kaloridir.
  • Beyaz pirinç ( 150 ml yani 150 gram ) 200 kaloridir.
  • Pirinç unu ( 30 gram ) 100 kaloridir.
  • Şeker ( 2,5 su bardağı ) 1400 kaloridir.

Toplam sütlacın kalori miktarı 2300 kalori. 1 kasede ise ortalama olarak 380 kalori vardır.

Az Kalorili Sütlaç Nasıl Yapılır?  Sizde sütlaç yemekten hiç vazgeçmiyor fakat kalorisinden şikayet ediyorsanız evde kendiniz oranları düşürerek daha az kalorili bir sütlaç yapabilirsiniz. Sütlaç yaparken kalorinin çoğu şekerden geldiği için öncelikle 2,5 su bardağı yerine 1 bardak azaltabilir ve 1 kasedeki 380 kaloriyi 280 kaloriye düşürebilirsiniz.

Sütlaç yaparken dikkat edeceğiniz diğer bir nokta ise sütte gizlidir. Normalde sütlaç yaparken tadını aldığı yağlı sütten vazgeçer yağsız diyet süt kullanabilirsiniz. Yağsız süt kullanmakta sütlacın kalorisini oldukça düşürecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı