Sağlık

Yağ Yakıcı Ve İştah Kesici Besinler

Tok Tutan Bitkiler

İştah kapatmak; Açık olan iştahınız sonucunda; fazla miktarda kilo almaya başlarsınız. Bu yüzden iştah kapatıcı bitkiler kullanarak; yemek zevkinizi bir süre kısıtlamanız gerekir. İştah kesici ilaçlardan ziyade doğal iştah kesiciler ; İştah kesici bitkiler,Yiyecekler,Çaylar ile iştahınızı kapatmanız hem daha sağlıklı hemde denenmiş bir yöntemdir.

İştah Kapatıcı Bitkiler

– Kekik: Kekik sindirimi kolaylaştırdığı gibi; metabolizmanın da hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kolay kilo vermeyi sağlayarak, sizi istediğiniz ölçülere getirir. Yemeklerinizde kekik bitkisinden faydalanabilirsiniz.

– Nane: Nane bitkisinin koklanması bile iştahın kesilmesini sağlar. Ağır bir koku içerdiği için; iştahınız kapanır ve yeme isteğiniz son derece azalır.

– Ispanak: Ispanak kolay bir şekilde tokluk hissi sağlayan bitkilerden biridir. Ispanak tüketildiği müddetçe; daha tok kalacağınızdan yemek yeme sürenizde uzamış olur. Yemeklerinizde ıspanak bitkisinden yararlanarak, sağlıklı bir şekilde diyet yapabilirsiniz.

– Sinameki: Sinameki bitkisi bağırsaklarda adeta bir müshil görevi görür. Çay olarak içildiğinde boşaltım sistemini hızlı bir şekilde çalıştırır. Faydalı etkilerinin yanında, çok şekilde tüketildiğinde zararlı olabilir. Bu yüzden dengeli bir şekilde içilmelidir.

– Tere: Tere bitkisinin tadı acı olduğu için; iştahı kapatır. Tere bitkisinin çiğ yenmesi daha iyidir. Bu yüzden yemeklerin yanında tere bitkisini tüketebilirsiniz. Çok olmamak kaydı ile; tüketilmesi iyi olacaktır.

– Biberiye: Biberiye sindirimi kolaylaştırır. Yemeklerde kullanımı uygundur. Et yemeklerinde kullanımı daha uygun olacaktır. Biberiye vücut içinde faydalıdır.

Yağ Yakıcı Bitkiler

Yağ yakıcı bitkiler diyet listelerinin en önemli besinlerindendir. Bitkiler çorbada, çaylarda ve yemeklerde tüketilerek ideal kiloya yaklaşılır. Yağ yakıcı bitkiler antioksidan etkileri ile deri altına etki ederek fazla yağların giderilmesini sağlar.

-Biberiye

Yağ yakıcı bitkilerden ilk olarak tarifini verdiğimiz Biberiye bitkisinin vücutta fazla olan yağları yakma etkisi vardır. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağladığı için fazla yağları da toksinlerle birlikte vücuttan uzaklaştırır. Yağları yakan biberiye bitkisinin yağ formunda olanı masaj olarak uygulanırsa aynı etkiyi yaratır.

-Dereotu

Yağ yakıcı bitkilerden diğeri Dereotu bitkisinin iştah kesme özelliği vardır. Bu nedenle bölgesel olarak yağ yakar. Bel, basen ve göbek bölgesindeki yağların eritilmesinde etkilidir. Yağ yakıcı çayların içeriğinde dereotu bitkisine rastlanır.

– Yağ Yakıcı Bitki Lahana

Lahana çorbası diyet listelerinin baş yiyeceği haline gelmiştir. Yağ eritici ve selüliti önleyici özellikleri ile bayanların gözdesi bir bitki türüdür. Lahana bitkisi içinde A, C, E ve K vitaminleri bulunur. Bunun yanında tiamin, B6 vitamini, pantotenik asit, riboflavin ve folat bulunur. Lahana içeriği nedeniyle yağ yakıcı özellikteki bir bitkidir.

– Maydanoz

Maydanoz bitkisi önemli ölçüde demir , kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini içerir. C vitamini açısından da zengin olan maydanoz idrar yollarını temizler. Maydanoz vücut için tam bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle diyet yaparken tüketilmesi gereken yağ yakıcı bitkilerden biridir.

-Ispanak

Ispanak bitkisi lezzetinin yanı sıra yağ yakıcı ve kalbi koruyucu özellikte bir bitkidir. Ispanak yemeği ve ıspanak çorbası içinde yağları kolay eritmenizi sağlayan vitaminler bulunur. Demir, fosfor ve iyot bakımından da zengin olan ıspanak vücudu ve beyni güçlendirir.

-Tarçın

Tarçın kokusu nedeni ile tatlıların ve çayların vazgeçilmez tat kaynağıdır. Yağ yakmaya etkisi olan tarçın vücudunuza enerji verir ve hızlı bir şekilde yağ yakımı sağlar.

– Karahindiba Kökü

Antioksidan özelliği sayesinde bölgesel yağların atılmasını kolaylaştırır. Vücuttaki bazı organların işleyişini düzenler ve zindelik verir.

-Domates

Domates içinde demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri vardır. A ve C vitaminleri açısından da zengindir. Domates yağ yakıcı ve toksinleri uzaklaştırıcı etkisiyle fazla yağların eritilmesini sağlar. Düzenli domates tüketen kişilerin daha zayıf olduğu gözlemlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı