Diyet

Yaz Yaklaştı Diyet Telaşı Başladı

İnsan vücudunun enerji ihtiyacını sırasıyla karbonhidrat yağ ve proteinden karşılamaktadır. Aldığımız besinlerden alınan karbonhidratın fazlası yağ olarak vücutta depolanmaktadır. Farklı metotlarla bu yağın fiziksel özelliklerimize göre oranları hesaplanmaktadır.

Diyetler dünyanın farklı yerlerinde farklı isim ve yöntemlerle uygulanmaktadır.
Diyetlerin hepsinin ana amacı sağlıklı bir şekilde ihtiyacımız olan yağların fazlasından kurtulmaktır. Diyet anlayışında genel düşünce ‘’yaz geliyor kilo vermem lazım’’ gibidir. Özellikle kadınlar bu konuda erkeklerden çok daha hassastır.

Kış aylarının gelmesiyle hareket kısıtlanması ve daha yağlı yemekler yenmesiyle alınan kilolar yaza yaklaştıkça insanlarda telaşa neden oluyor.

Özellikler bu aylarda şok diyet diye isimlendirilen kısa zamanda daha fazla kilo vermeyi hedefleyen çoğu sağlığı bozabilecek niteliklere sahip yollara başvuruluyor. Bu tür diyetler istenilen sonuçlara ulaşmak bir yana sağlığınızı bozacak ciddi sebeplere yol açabilmektedir. Bu tür diyetleri uygulamak yerine uzun vadede kilo vermeyi hedeflemek ve sebze meyve ağırlıklı beslenmek hem sağlık yönünden daha iyi, hem de verilen kiloların daha kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Kilo almak kolay vermek zor!

Son yıllarda insanların genel beslenmesi daha çok fastfood denilen adı gibi hızlı tüketime yönelmiştir. Bu fastfood tüketimi hem gereksiz bir çok şeyin vücuda girmesi, hem de sağlık açısından olumsuz bir çok etki oluşturabilecek maddeleri içermektedir. Tüketilen bu hazır gıdaların zararını diyet yapmaya başladığınızda, kilo almanın ne kadar kolay vermenin ise ne kadar zor olduğunu gördüğünüzde anlıyorsunuz fakat iş işten biraz geçmiş oluyor.

Araştırmalarda da anlaşıldığı gibi sebze ağırlıklı beslenmenin her yönden daha faydalı olduğu anlaşılmaktadır. Alınan fazla kilolar insanlarda uzun vadede kalp damar hastalıkları, kolesterol, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıklara yol açmaktadır. Bu hastalıklardan özellikle erkeklerde göbek çevresinde halk arasında simit olarak ta bilinen yağlanma kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini çok daha fazla arttırmaktadır.

Fazla Kiloların Zararları

  • Yağların fazlalığından dolayı vücudun daha ağır olması nedeniyle hareket kısıtlığı yaşamak
  • Yine normalden ağır olunması sebebiyle eklem ağrıları
  • Psikolojik olarak olumsuz etkilenme
  • Sağlığımızı bozduğu için yaşam süresinde kısalma ve yaşam kalitesinde düşüş yaşama gibi etkenlere maruz kalınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı