Sağlık

Yemek Yeme İsteği Nasıl Bastırılır ?

YEMEK YEME İSTEĞİ

Yemek yeme isteği ;Aslında karnınız tok ama canınız yinede bir şeyler yemek istiyor. Kilo almanın en büyük sebebidir tokken açlık hissi. Bunu önlemek için yeme isteğinizi azaltmanız unutmaya çalışmanız ve başka aktivitelere yönlenmeniz gerekiyor. Midenizi küçültmeniz ve devamlı olarak açlık halinde olmanızı engellemek zor değil. Sofralardan biraz erken kalkmak uzun çiğnemek ve bol su içerek açlık duygunuzu zamanla bastırmak. Önemli olan hedefinize ulaşmaktır. Bunun içinde yapamıyorum olmuyor demenin faydası yok. Kesin niyetlenirseniz emin olun mutlaka fit bir vücuda sahip olursunuz.

Dişlerinizi Fırçalayın

Yemek yedikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Hatta yemek yerken hafif bir doygunluk hissinde de aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Dişleri ve dili aromalı bir diş macunuyla fırçalamak doygunluk durumunuzu tetikler.

Başka Bir Şey Yapın

Karnınız zamanından önce acıkıyor gözünüzün önünde bir dünya çeşit canlanıyorsa başka işlerle uğraşın. Arkadaşlarınızı telefonla arayın, sinemaya gidin ya da duş alın. Açlık hissiniz geçene kadar uğraş bulun kendinize. Ne yapsam geçmiyor demeyin! Yeme isteğiniz illaki geçecektir.

Su İçin

Midenizin boşaldığını hatta seslerin geldiğini duyuyorsunuz. Merak etmeyin bu sadece aldatıcı bir tepkimedir. Böyle bir durumda su içmeye çalışın. Suyun aç karnınızı bulandırdığını söylemeyin bolca limon sıktığınız da bulantı hali ortadan kalkacaktır.

Ekmek Yiyin

Çok fazla acıktığınızda tek bir dilim ekmek sizi sakinleştirecek açlık hissinizi bastıracaktır. Ekmeğiniz mümkünse kızarmış tahıl ekmek olmalı.

Dinlenin

Yorgun vücut çabuk acıkır. İş esnasında 5 dakika uzanmak için zaman ayırın. Enerjinizi geri kazanmak için yemeğe saldırmayın. Gevşeyin ve biraz dinlenin.

Proteininizi Alın

Atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde protein açısından zengin olan gıdalardan atıştırmalık uygulayın. Enerji seviyenizi dengede tutar yemek yeme isteğinizi ortadan kaldırır.

Gerçekten Açlık Çektiğini Anlamanız İçin Nedenler

Gerçekten açlık mı çekiyorsunuz yoksa canınız sadece atıştırmak mı istiyor?

Baş ağrısı, asabiyet ve baş dönmesi varsa

Karbonhidratlı yiyecekleri yemek istiyorsanız ve mideniz gurluyorsa

Tükürük salgınızda artış varsa; Açsınız demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı