Sağlık

Yoga ile Kilo Vermek Nasıl Yapılır? Yoga Kilo Verdirir mi ?

Son dönemde Yoga oldukça hızlı yayıldı. Daha önceden Yoga yapmamış kişilerin geneli bu sporu genel sağlık, zayıflamak ya da stres yönetimi için tercih etse bile en önemli katkısı motivasyondur. Yoganın özü fiziksel değil manevidir.

Yoga kilo verdirir mi? Metabolizmayı hızlandırır mı?

Yoganın temel kuralları onu etkileyici bir zayıflama sporu yapabilir ama düşünebileceğiniz nedenlerden dolayı değil. Yoga öncelikle ham olan vücudunuzun esnemesi, kilo verme sürecinde sarkmaması ve daha dinç bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır. Yoga tek başına diyetsiz bir şekilde uygulandığında kısa vadede kilo verdiren bir spor değildir.

Jimnastik ile saatte 460 kalori, rakipli masa tenisi ile saatte 470 kalori vb. Gibi yüksek yoğunluklu egzersizlere karşı koyduğunuzda, sadece kaloriye baktığımızda yoga ciddi bir rakip gibi görünmez. Zaten araştırmalar da yoga sporunun bu kadar kalori yakmaya faydası olmadığını açıkça dile getiriyor.

Ancak yüksek yoğunluklu olan egzersizlerin faydası, yoganın uzun vadeli yararlarının yanından bile geçemez. Yoga size uzun vadede kendinizi her anlamda yenilemeyi vaat eder. Kişinin kilo vermesinden çok sağlıklı yaşam sürecini benimsemesi önemli olduğundan bu noktada yoganın size kattığı artılar oldukça fazladır. Kilo verme sürecinizde yoga, sizin en gizli jokeriniz olabilir. Çünkü sadece kalori yakmaz hem vücudunuza hem ruhunuza iyi gelir.

Yoga ile kendinize gerçekten yatırım yaparsanız, yalnızca kilo vermekle kalmazsınız, aynı zamanda kendi iç yüklerinizin özüne odaklanabilirsiniz. Yoganın kuralı; “Artık sana iyi gelmeyen her şeyden vazgeç.”

Yoga, sizi disipline sokar. Zihinsel olarak daha yavaş ve daha doğru düşünmenizi sağlar. Duygusallığınızı ve bu duygularla sizi yemek yemeye iten tüm etkenleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Gerçekten aç mısınız? Yoksa duygularınızla mı yemek yiyorsunuz bunu ayırt etmenizi kolaylaştırır. Yoga, kalıcı değişimin anahtarı olan yeni bir yaşam biçimini nasıl kabul edebileceğimiz ve uygulayabileceğimizi öğretir.

Aynı zamanda yoga, vücuda canlı ve enerjik bir ruh kazandırmanızı sağlar. Daha esnek, daha rahat, daha canlı bir yaşam biçimine direk geçiş yapmayı kim istemez ki? Kilo verme yolculuğunda sizi yalnız bırakmayacak en önemli adım kendinizi sevmektir. Yoga ile ilgilenmek size kısa sürede bu özgüveni de kazandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı