DiyetDiyet Tarifleri

Yunan Diyeti Nasıl Yapılır? Hızlı Kilo Nasıl Verilir?

Yunan Diyeti Nasıl Yapılır?

Yunan diyeti son dönemler de oldukça revaçta olan bir diyet olmaktadır. Kilo vermek isteyenler için sıradanlaşmış diyetlerden farklı bir diyet olan Yunan diyetini şu şekilde açıklayabiliriz.

Öncelikle söylemek gerekir ki bu diyet de diğer tüm diyetler gibi bazı önemli kurallar içermektedir. Bu kurallardan en önemlisi ise işlenmiş gıdalardan uzak durmaktır. Yunan diyetini uygulamak belli kuralları öğrenmekten geçiyor ve diğer diyetlerden farkı sadece diyet listesi uygulanmıyor.

Yunan Diyetinde Yenilmesi Gerekenler

Zeytinyağı: Zeytinyağı Ege ve Akdeniz bölgesinin ana yiyeceğidir. Yunanlıların da sık tükettikleri ve menülerinde hep bulunan zeytinyağı diyet yağları arasında. Diyet uygularken yağlardan kaçınmak gerekir evet. Fakat zeytinyağı bunların dışında tutulmalı. Çünkü zeytinyağı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olurken vücudu tok tutar.

Yoğurt: Yunan diyetinde bir diğer yenilmesi gereken besin yoğurttur. Doğal olarak kendinizin hazırlayacağı yoğurdu tüketmek kan şekerinin normale dönmesine ve vücudu tok tutma da etkilidir. Sindirim sistemini düzenleyen yoğurt bağırsaklarda bulunan bakterilerin de giderilmesini sağlıyor. Yunan diyetinde yoğurt mutlaka tüketilmelidir.

Sebzeler: Yunan diyetinde esas alınan sebze tüketmektir. Ülkemizde her sebzenin yetişmesi ve bu konuda şanslı olduğumuzu düşünürsek yunan diyetinde otçul beslenmeye hazırlanmalısınız. Sebze tüketiminde önemli olan ise çoğunlukla çiğ ve haşlama yöntemi ile pişirilmesidir. Dolaşım sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri karşılar.

Baklagiller: Etin karşılığını barındıran nohut, fasulye ve mercimek gibi baklagiller metabolizmayı düzenler ve sindirim sisteminin dengelenmesini sağlar.

Deniz Ürünleri: Yağ yakmayı amaçlıyorsanız deniz ürünlerini diyetinize mutlaka eklemelisiniz.  Yağ hormonlarını dengeleyen deniz ürünleri ızgara şeklinde tüketildiğinde metabolizmanın da hızlanmasını sağlıyor. Deniz ürünlerinde bulunan omega – 3 yağı vücudun ihtiyacı olan önemli bir besindir.

Tahıllar: Tahıl tüketmek gıdasının ve işleniş biçiminin bozulması dolayısı ile çok tavsiye edilmemekte. Tahıl tüketmekten yana iseniz tüketmeniz gereken tam tahıllı ekmek çeşitleri olabilir. Tabi ölçülü olmak şartı ile.

Baharatlar: Baharatlar dozunda tüketildiği sürece metabolizmayı hızlandırır ve hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Fakat aşırı tüketilen baharat bünyenize zarar verebileceği gibi çabuk acıkmanıza da yardımcı olacaktır.

Çay ve Kahve: Günde 3 bardaktan fazla çay ya da kahve tüketmediğiniz sürece çay ve kahve faydalıdır. Çünkü kafein içeren bu içecekler sizi zinde tutarak daha enerjik ve daha aktif olmanıza yardımcı olurlar. Yunanlılar gibi yeşil çayı da ihmal etmemelisiniz.

Yunan diyetinde esas olan gördüğünüz gibi sebze ağırlıklı beslenme yöntemidir. Kırmızı ete çok fazla yer vermeyen yunan diyetinde et ihtiyacınızı yumurta, tavuk eti ve yeşil mercimekten karşılayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı