DiyetDiyet Tarifleri

Zayıflamanın Altın Kuralları Hangi Besinler Zayıflatır?

Zayıflarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zayıflamak istiyorsanız diyetten ve egzersizden önce zayıflamanın altın kurallarını öğrenmelisiniz. Bu altın kuralla ise sebze ve meyve tüketimini göz ardı etmemektir. Her meyve ve sebze zayıflatır demiyoruz. Bazı meyvelerin şeker oranları yüksektir ve fazla tüketim sonucunda kilo alımı yaşanabilir. Mesela 1 elma yarım muz ile aynı kaloridedir.

Zayıflamanın Altın Kuralları Nelerdir?

 1. Zayıflamanın ilk altın kuralı, meyve tüketimi şeker oranlarına göre belirlenmektedir.
 2. Sebzelerin ise lif ve su oranları zayıflamada etkilidir. Bazı sebzeleri çiğ tükettiğinizde zayıflamanıza katkı sağlar. Örneğin; marul, roka, domates, salatalık, maydanoz, nane ve biber bunlara örnektir. Pişirilerek tüketilen sebzelerde ise dikkat etmeniz gereken içine eklenen ve tuzda gizlidir.

Kısacası altın kural meyve ve sebze tüketmek olsa da verdikleri kalori miktarlarına ve enerji oranlarına dikkat etmek gerekir.

Diyet Yaparken Tüketilmesi Gerekenler

 • Üzüm: Flavonoidler içeren üzüm vücudu oluşabilecek zararlı maddelere karşı vücudu korumaya alır. Kalp sağlığı ve kansere karşı etkileri oldukça yüksek olan üzüm diyet yaparken azda olsa tüketilmelidir.
 • Karpuz: Kansere karşı koruyucu madde içeren karpuz şekerli olmasının yanında bol su içeriyor. Günde 1 dilim tüketebileceğiniz karpuz E ve A vitamini açısından daha etkili içeriğe sahip.
 • Kayısı: Kanseri önlemekte başarılı olan diğer bir meyvede kayısı. İçeriğindeki beta karoten maddesi hücreleri koruma altına alıyor bağırsakların daha etkili çalışmasını sağlıyor. Parlak kayısılar her zaman daha etkilidir ve günde 5 tane kadar tüketilebilir.
 • Biber: Biberi sabah kahvaltılarında her yemeğin yanında aperatif olarak tüketebilirsiniz. Zengin A ve C vitaminine sahiptir. Diyet yaparken oldukça etkilidir.
 • Domates: Laykopen yönünden zengin olan domates antioksidan içerir ve deri kanseri mesane ve göğüs kanserine karşı bünyeyi korur bol bol tüketilmelidir.
 • Kivi: Diyet yaparken olmazsa olmazlardandır kivi. Kolestrolün düşürülmesine yardımcı olurken zayıflamaya da etkisi çok olur. Yatmadan yiyeceğiniz bir kivi gece atıştırmalıklarınızın önüne geçer.
 • Çilek: Çilek tam bir vitamin deposudur. İçinde fosfor, potasyum, meyve asidi, kalsiyum, demir, sodyum A, B1, B2, K ve C vitaminleri bulunur.
 • Elma: Diyet yaparken elma tok kalmanızı sağlar. Fakat elma yediğinizde yeteri miktarda su içmezseniz dışkılama sorunu yaşarsanız bu açıdan mutlaka zayıflamanız açısından faydalı olan suyu 2 litre içmelisiniz.
 • Şeftali: A ve C vitaminleri açısından zengindir. Fakat diyet yaparken en fazla günde 1 tane şeftali yemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
temp mail kasık ağrısı